[Slovensky] [English]

Festival 70mm, 35mm, 16mm a 8mm filmu v Banskej Bystrici

14. - 16. 6. 2024

Facebook Instagram

2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024
Piatok 14. 6.
Duna: Časť druhá 21:30 [70mm] Letné kino na amfiteátri
Duna: Časť druhá
Denis Villeneuve, 2024, USA/CA, 166 min
Jazyk: Anglický. Titulky: Slovenské.
V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides spojí s Chani a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on.
Veľkolepý epický príbeh, ktorý najlepšie vyznie na veľkom plátne letného kina. Dokonalý film na zahájenie našej prehliadky 70mm filmov.
FBČSFDIMDBRT
Formát obrazu: 2,2:1, farebný
Formát zvuku: DTS 5.1
Sobota 15. 6.
Gappa (+ukážky Super8) 10:00 [35mm] Filmový klub v Múzeu SNP
Gappa (+ukážky Super8)
Hiroshi Noguchi, 1966, JP/USA, 110 min
Jazyk: Český. Titulky: Anglické.
Vedecká expedícia objaví na jednom z tropických ostrovov v južnom Pacifiku jaštera, ktorého miestni domorodci uctievajú ako božstvo. Zemetrasenie jedného dňa odkryje jaskyňu a v nej mláďatá jaštera. Domorodci varujú votrelcov, aby ich nechali tam, kde sú, no tí ich rady ignorujú a odvážajú ich do ZOO v Japonsku. Rozzúrená matka sa vydá hľadať svoje mláďatá a ničí pri tom všetko, čo jej stojí v ceste.
Unikátne a raritné premietanie jedného z diel japonskej kinematografie šesťdesiatych rokov. Béčkový film, ktorý vo svojom čase napriek mizerným trikom a jednoduchému scenáru navštevovali davy ľudí. Uvidíte predchodcov dnešných Godzíl a podobných príšer. Napriek vyše pätdesiatim rokom od uvedenia v našich kinách sa pobavíte, aj keď určite inak, ako autori zamýšľali.
FBČSFDIMDBRT
Formát obrazu: 2,35:1, farebný
Formát zvuku: Analóg optický mono
My Fair Lady 13:00 [35mm] Filmový klub v Múzeu SNP
My Fair Lady
George Cukor, 1964, USA, 170 min
Jazyk: Anglický. Titulky: České.
Príbeh kvetinárky Lízy Doolittleovej a profesora Henryho Higginsa, ktorý sa staví, že z prostého chudobného dievčaťa s nevyberavým vyjadrovaním urobí pravú dámu, ktorá zapadne do Londýnskej smotánky.
Slávny film George Cukora My Fair Lady, ovenčený v roku 1964 ôsmimi Oscarmi, vychádza z úspešného broadwayského muzikálu, inšpirovaného hrou anglického dramatika a majstra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion". Film uvádzame z pôvodnej československej distribučnej kópie pri príležitosti 60. výročia od natočenia.
FBČSFDIMDBRT
Formát obrazu: 2,35:1 Anamorfotický
Formát zvuku: Digital Synchro
Faunov labyrint 16:30 [35mm] Filmový klub v Múzeu SNP
Faunov labyrint
Guillermo del Toro, 2006, MX/ES, 118 min
Jazyk: Španielky. Titulky: České, Anglické.
Píše sa rok 1944 a dvanásťročná Ofélia ide so svojou tehotnou matkou za otčimom, frankistickým dôstojníkom, ktorý kdesi v horách na severe Španielska potláča zvyšky republikánskeho povstania. Fascinujúce predstavenie a silný príbeh o tom, že vo svete detskej fantázie sa za život, česť a odvahu platí rovnaká cena ako vo svete dospelých.
FBČSFDIMDBRT
Formát obrazu: 1,85:1, farebný
Formát zvuku: DTS 5.1
Top Gun 21:30 [70mm] Letné kino na amfiteátri
Top Gun
Tony Scott, 1986, USA, 106 min
Jazyk: Anglický. Titulky: České.
Zatiaľ čo študenti elitnej školy bojových zbraní amerického námorníctva súťažia o to, kto bude najlepší v triede, jeden odvážny mladý pilot sa od civilného inštruktora naučí niekoľko vecí, ktoré sa v triede neučia.
Jeden z prvých filmov Toma Cruisa, ktorý naštartoval jeho hviezdnu kariéru. Hlavná originálna skladba získala Zlatý glóbus a aj Oskara. Pred dvomi rokmi ste mohli vidieť jeho pokračovanie a teraz uvidíte stíhačkovú klasiku. Prvýkrát na Slovensku na veľkom 70mm plátne s 6-kanálovým zvukom.
FBČSFDIMDBRT
Formát obrazu: 2.2:1, farebný
Formát zvuku: Analóg magnetický 6.0
Nedeľa 16. 6.
Spartakus 09:30 [16mm] Filmový klub v Múzeu SNP
Spartakus
Stanley Kubrick, 1960, USA, 180 min
Jazyk: Anglický. Titulky: České.
Otrok Spartakus prežije brutálny výcvik gladiátora a vedie násilnú vzburu proti dekadentnej Rímskej republike, keď sa ambiciózny Crassus snaží získať moc rozdrvením povstania.
Tentokrát zo širokoúhlej 16mm technicolorovej kópie. Inak povedané, niečo, čo u nás aj v čase najväčšieho rozmachu 16mm formátu nebolo možné vidieť.
FBČSFDIMDBRT
Formát obrazu: 2,66:1 Anamorfotický, farebný
Formát zvuku: Analóg optický mono
Kdo chce zabít Jessii? 14:00 [35mm] Filmový klub v Múzeu SNP
Kdo chce zabít Jessii?
Václav Vorlíček, 1966, CS, 81 min
Jazyk: Český. Titulky: Anglické.
Podnikavej pani docentke, jej mužovi (a neskôr aj krave prieskumníčke) sa zhmotnia sny a ich hrdinovia vstúpia do nášho bežného sveta. Samozrejme tu spôsobujú jednu neplechu za druhou, najmä priezračne záporný niktoš ničí všetko, čo mu stojí v ceste.
Komiksy sa síce v Československu ani v osvietených 60. rokoch neuvádzali, ale filmári aspoň mali povolené ich parodovať. Diváci sa skvele bavili, aj keď pôvodné predlohy nepoznali. Dobre napísaná aj režírovaná komédia s výbornými hereckými výkonmi, ktorá aj po rokoch nestratila zo svojho čara.
FBČSFDIMDBRT
Formát obrazu: 2,35:1 Anamorfotický, čiernobiely
Formát zvuku: Analóg optický mono
Anglické titulky priamo na kópii.
Trója 16:00 [35mm] Filmový klub v Múzeu SNP
Trója
Wolfgang Petersen, 2004, USA/MT/UK, 157 min
Jazyk: Anglický. Titulky: České.
Adaptácia Homérovho veľkého eposu sleduje útok na Tróju gréckymi vojskami a zaznamenáva osudy vodcov a bojovníkov, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch.
Porovnajte, ako sa historické filmy točili v roku 1960 (Spartakus) a v roku 2004 (Trója).
FBČSFDIMDBRT
Formát obrazu: 2,35:1 Anamorfotický, farebný
Formát zvuku: DTS 5.1
Oppenheimer 21:30 [70mm] Letné kino na amfiteátri
Oppenheimer
Christopher Nolan, 2023, USA/UK, 180 min
Jazyk: Anglický. Titulky: Slovenské.
J. Roberta Oppenheimer, fyzik, ktorý mal veľký podiel na vývoji atómovej bomby, čím pomohol ukončiť 2. svetovú vojnu. Vidíme jeho život od univerzitných čias až po obdobie po 2. svetovej vojne, kedy sa ďaka svojej sláve zaplietol do politických machinácií.
Príbeh Roberta Oppenheimera v podaní Christophera Nolana je jednoznačne filmom roku 2023. Asi žiadny iný režisér si nemôže dovoliť natočiť životopisný film na extrémne nákladný 65mm IMAXový filmový materiál. A teraz konečne aj my v Banskej Bystrici uvidíme tento veľkolepý film zo 70mm formátu na celé veľké plátno. Určite si túto príležitosť nenechajte ujsť, aj keď ste už film videli.
FBČSFDIMDBRT
Formát obrazu: 2,2:1, farebný
Formát zvuku: DTS 5.1
Letné kino na amfiteátri Filmový klub v Múzeu SNP Občianske združenie za! amfiteáter Kolotoče s. r. o. Múzeum Slovenského Národného Povstania Mesto Banská Bystrica

© za! amfiteáter 2024